مشاهده خبر

چهار شنبه 30 فروردین 1402

چگونگی مدیریت تؤمان تولید و تورم

برنامه عیار در پخش این هفته خود به موضوع راهکارهای مدیریت تورم در کشور ضمن افزایش تولید پرداخته است.

0

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، دکتر حسین درودیان، پژوهشگر اقتصادی در برنامه عیار گفت: رکود خاصی بر اقتصاد ایران حاکم است، یعنی رکود تورمی که هم تقاضا کاهش یافته و هم قیمت ها بالاست. در یک سال اخیر و در سطح دنیا هم این رکود تورمی مشاهده شد، آن هم در اقتصادهایی که برای سال ها، تورم تک رقمی داشتند.

وی افزود: در بسیاری از موارد، مشکلات ناشی از تورم به شکل تورم خودش را نشان می دهد بنابراین آنچه مردم می بینند، افزایش قیمت هاست ولی ریشه این تورم دیده نمی شود. در دهه های 70 و 80 تورم زیر 20 درصد و در حد 15 درصد داشتیم و دغدغه مردم، بیشتر مسئله رکود بود ولی در سال های اخیر، بحث تورم پر رنگ تر شده است. کسری بودجه و رشد نقدینگی، عوامل کلاسیک تورم هستند ولی در اقتصاد ایران، نرخ ارز پیشران تورم بوده است.

این پژوهشگر اقتصادی تاکید کرد: تورم های دو رقمی ملایم، با رشد اقتصادی سازگار هستند بنابراین تورم های بالای 30 درصد است که مشکل زاست و اتفاقا ناشی از افزایش نرخ ارز است. در شرایط تنش ارزی هستیم و درآمد و دسترسی های ارزی بسیار کمتری داریم و به طور طبیعی در معرض جهش های ارزی هستیم بنابراین باید نرخ ارز رسمی داشته باشیم و همه ی قیمت ها و کل اقتصاد کشور بر همان اساس محاسبه شود. این شیوه باگ های زیادی دارد، نخست اینکه مردم در دارایی های خود، به نرخ بازار غیر رسمی نگاه می کنند به خصوص کالاهای شاخص مثل مسکن و خودرو.

وی ادامه داد: هر نرخی برای ارز گذاشته شود به خصوص اگر با نرخ بازار آزاد فاصله زیادی داشته باشد، انتظارات ارزی ایجاد خواهد کرد و صف ایجاد می کند. هر جا قیمت ارز تثبیت شد، نرخ بازار آزاد افزایش چشمگیری می یابد زیرا اصل همین کار، موجب دامن زدن به تقاضای بیشتر خواهد شد.

درودیان خاطرنشان کرد: صرف توجه به رقم نقدینگی ملاک قابل اعتمادی نیست بلکه باید آن را با سطح قیمت ها یا قیمت ارز سنجید. بر اساس این دو ملاک، نقدینگی کنونی در پایین ترین سطح تاریخ خود قرار دارد! همیشه نقدینگی کافی برای حمله به هر بازاری وجود دارد.

وی یادآور شد: یک زمانی، عربستان شروع به فروش نفت خود به دلار کرد و آمریکا را نجات داد ولی حالا می بینیم سعودی ها می خواهند نفتشان را به یوان بفروشند که نشان می دهد روابط اقتصادی بین المللی به کلی دگرگون شده است. حالا ما هم اهرم های سابق علیه آمریکا را نداریم و در عین حال ایالات متحده هم دوست دارد خاورمیانه دچار تنش باشد تا رقیبی همچون چین موفق نشود بنابراین ما هم باید این هدف را دنبال کنیم که خودمان را برای کشورهای همسایه و حتی اروپا، به کشوری مهم تبدیل کنیم.

این پژوهشگر اقتصادی در توضیحی بیشتر گفت: ایجاد روابط و پیوندهای اقتصادی قوی تر با کشورهای مختلف، ایران را به کشوری مهم در عرصه بین المللی تبدیل می کند و تحریم کننده تحت فشار قرار می گیرد زیرا هزینه تحریم ها برایش بیشتر می شود.

وی در پایان تاکید کرد: کیفیت رفتار بانک ها اهمیت زیادی دارد زیرا می تواند موجب کاهش یا افزایش تورم و همچنین رشد اقتصادی شود. بانک ها علاقه زیادی به مستغلات تجاری و لوکس دارند و در وهله بعدی به تجارت پرداخته اند در حالیکه توجه آنها به املاک، هیچ مسئله ای را از مردم حل نکرده است ولی اگر همین رفتار به ساخت و ساز برای مردم بینجامد، نرخ تورم مسکن را به صورت معناداری کاهش می دهد.

آخرین اخبار

برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟ یائسگی زودرس در بانوان و تدبیر طب سنتی تدابیر طب سنتی برای درمان ناتوانی قوای جنسی «سوران» به افق می‌آید بررسی نهضت احیای واحدهای اقتصادی در «عیار» شبکه افق لاستیک هم کالای سرمایه‌ای شد! اروپایی‌های همیشه بد عهد یاد شهدای حرم شاه چراغ در مستندهای شبکه افق/ باکس‌های مستند افق رنگ و بوی دفاع مقدس می‌‎گیرند تدبیر رهبری محاسبه طراحان اغتشاش را بر هم زد درمان دردهای عضلانی با طب سنتی از نهضت سوادآموزی تا پزشکی! چرا روایت‌ رسانه‌های ضدایرانی باورپذیر می‌شود؟! اهمیت مراقبت از پوست در طب سنتی داستان «ولایت عشق» در افق بیمه‌ای رایگان یا با حداقل قیمت برای همه ایرانی‌ها همراه با شبکه افق به دنبال «گمشده‌ای که پیدا بود» تصویرسازی «قطعه‌ای از بهشت» در شبکه افق «قرار روز شانزدهم» با مردی که حلب آزادی‌اش را مدیون اوست نگاهی متفاوت به جنگ در مستند «سیزده پنجاه و نه» ورزش، بهترین تدبیر برای سلامت انسان وظیفه برخی بانک‌ها تعطیل کردن واحدهای صنعتی است! بررسی چرایی کاهش عرضه و رکود مسکن در تهران انرژی‌زاها مخل زندگی زناشویی و باروری! جریمه‌های دیرکرد تسهیلات بانکی کجا می‌رود؟ درگیری ارمنستان – آذربایجان به ضرر ایران است!

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها