مشاهده خبر

یک شنبه 10 اردیبهشت 1402

راهکارهای مهار تورم

برنامه جهان آرا در پخش شنبه شب خود با دعوت از محمد جواد ایروانی، وزیر اسبق اقتصاد و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به مسئله تورم و راهکارهای مهار آن در کشور پرداخته است.

1

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، دکتر محمد جواد ایروانی، وزیر اسبق اقتصاد در برنامه جهان آرا گفت: موتور اصلی تورم، نرخ ارز است ولی مدیریت ناترازی‌های اقتصادی هم سر جای خود اهمیت دارد. افزایش  تورم، تک علتی نیست ولی مهمترین دلیل آن افزایش نرخ ارز است، مسئله‌ای که  برخی از آن خوشحال هم هستند و سعی در افزایش بیشتر آن دارند.

وی افزود: سیاست‌های  هدایت اعتباری حتی در زمان جنگ هم اجرایی می‌شدند، یعنی کل منابعی که قابل  اعطای تسهیلات بوده‌اند در بخش‌های کشاورزی، صنعت، معدن، تولید و خدمات و  بازرگانی تخصیص می‌یافتند ولی الان دلبخواهی شده است. در  دوره جنگ، دیسیپلین اقتصادی خوبی داشتیم و دولت در تامین کالاهای اساسی  عملکرد خوبی داشت و مردم نگران افزایش قیمت هر روزه قیمت‌ها نبودند.

وزیر اسبق اقتصاد تاکید کرد: اگر قراردادهای راهبردی با کشورهای مختلف نداشته باشیم، نمی‌توانیم در مقابل تحریم‌ها راه به جایی ببریم، چه اینکه در زمان جنگ هم با شوروی چنین قراردادهایی داشتیم. اگر چنین قراردادهایی داشته باشیم، ریال هر روز ارزشش را از دست نمی‌دهد و مردم می‌دانند می‌توانند با پولی که دارند، اجناس مورد نیاز را با قیمتی که هر روز تغییر نمی‌کند بخرند.

وی ادامه داد: وقتی امواج تورمی جدی داریم، باید نظام کالابرگ الکترونیک سریعا راه‌اندازی شود، چه اینکه در مورد نان، این طرح با موفقیت اجرایی شد؛ در صورت اجرای چنین طرحی می‌توان پروژه‌های تحولی را اجرایی کرد. معتقدم اگر جلوی افزایش نرخ ارز گرفته نشود، دوباره جهش قیمت خواهیم داشت و دوباره دولت باید ارز ترجیحی را حذف کند، این مسئله به این شکل، حد پایانی ندارد.

ایروانی خاطرنشان کرد: به جای کارهای زیرساختی که رقبای ما در منطقه در حال اجرای آنها هستند، دچار تلاطم‌های اقتصادی هستیم! بر اساس تجربه 19 ساله اخیر، هر یک واحد درصد افزایش در نرخ ارز، 4.8 درصد تقاضا برای پول ملی را کاهش می‌دهد یعنی جایگذاری دلار، طلا و دیگر کالاهای سرمایه‌ای به جای ریال. کشوری مانند ژاپن، نرخ ارز را تثبیت کرد تا به دوره طلایی خود رسید، کره جنوبی هم همین تجربه را دارد. برخی فقط قیمت اجناس را به نرخ جهانی می‌بینند، در حالیکه این رابطه باید دو طرفه باشد و حقوق کارگر هم به قیمت جهانی باشد.

وی در ادامه توضیح داد: در اقتصاد لیبرالی هم برای کالاهای لوکس تعرفه بیشتر و برای تسهیلات غیر تولیدی، سود افزون‌تر در نظر می‌گیرند، دولت در آمریکا هم اینگونه در اقتصاد دخالت می‌کند ولی در کشور ما کاملا رها شده است. کسانی که وام‌های ارزی گرفته‌اند اصلا بازپرداختی ندارند یا اینکه بازپرداختشان به شکل ریال است آن هم ریالی که موقع وام گرفتن، ارزش داشت!

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: جهش‌های ارزی چنین آثاری دارد ولی تولیدکنندگان هستند که متضرر می‌شوند. پیوند مهمی بین نظام تجاری و نظام ارزی وجود دارد، اگر نظام ارزی رها شود، نمی‌توانیم نظام تعرفه را مثل بسیاری از کشورهای توسعه یافته، اجرایی کنیم. چیزی که موجب شفافیت در اقتصاد میشد را حذف کرده‌اند، موضوعاتی مثل ایران کد و سامانه شبنم.

آخرین اخبار

برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟ یائسگی زودرس در بانوان و تدبیر طب سنتی تدابیر طب سنتی برای درمان ناتوانی قوای جنسی «سوران» به افق می‌آید بررسی نهضت احیای واحدهای اقتصادی در «عیار» شبکه افق لاستیک هم کالای سرمایه‌ای شد! اروپایی‌های همیشه بد عهد یاد شهدای حرم شاه چراغ در مستندهای شبکه افق/ باکس‌های مستند افق رنگ و بوی دفاع مقدس می‌‎گیرند تدبیر رهبری محاسبه طراحان اغتشاش را بر هم زد درمان دردهای عضلانی با طب سنتی از نهضت سوادآموزی تا پزشکی! چرا روایت‌ رسانه‌های ضدایرانی باورپذیر می‌شود؟! اهمیت مراقبت از پوست در طب سنتی داستان «ولایت عشق» در افق بیمه‌ای رایگان یا با حداقل قیمت برای همه ایرانی‌ها همراه با شبکه افق به دنبال «گمشده‌ای که پیدا بود» تصویرسازی «قطعه‌ای از بهشت» در شبکه افق «قرار روز شانزدهم» با مردی که حلب آزادی‌اش را مدیون اوست نگاهی متفاوت به جنگ در مستند «سیزده پنجاه و نه» ورزش، بهترین تدبیر برای سلامت انسان وظیفه برخی بانک‌ها تعطیل کردن واحدهای صنعتی است! بررسی چرایی کاهش عرضه و رکود مسکن در تهران انرژی‌زاها مخل زندگی زناشویی و باروری! جریمه‌های دیرکرد تسهیلات بانکی کجا می‌رود؟ درگیری ارمنستان – آذربایجان به ضرر ایران است!

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها