مشاهده خبر

دو شنبه 8 خرداد 1402
فرامتن

مافیای کاغذ و هزینه‌های سرسام‌آور خرید کتاب

برنامه «فرامتن» یکشنبه این هفته با موضوع گرانی کاغذ از شبکه افق سیما پخش شد.

0

در بخش نخست برنامه، اشاره‌ای به آخرین مطالبی که در روزنامه‌های صبح امروز کشور منتشر شده بود شد.

از جمله این خبرها می‌توان به معمای گرانی گوشت، هزینه بالای مدارس غیرانتفاعی، انتخابات تناسبی مجلس، ذخیره میعانات گازی ایران می‌توان اشاره کرد.

در بخش میز فرهنگ هنر برنامه فرامتن به حوزه کتاب پرداخته شد. مهمان این برنامه علی اکبر تورانیان، عضو هیئت مدیره مجمع ناشران انقلاب اسلامی بود و درباره آخرین وضعیت ناشران توضیحاتی ارائه داد.

او با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر در حوزه خودکفایی کاغذ کم‌کاری‌هایی صورت گرفته است اذعان کرد: بیش از 85 درصد وابسته به کاغذ خارجی هستیم و طی سال‌های متمادی و علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری، کار جدی انجام نشده است.

تورانیان اشاره کرد: علی رغم وجود کارخانه‌ها در کشور برای تولید کاغذ اما اراده قوی برای تولید کاغذ وجود نداشته است و ما در این زمینه به شدت وابسته هستیم.

وی افزود: بهانه تولید کاغذ از جنگل‌ها و تحت تاثیر قرار گرفتن منابع طبیعی در این راستا ادعایی بیش نیست و در حال حاضر کارخانه‌ای در استان فارس وجود دارد که از بازیافت کاغذهای باطله، خمیر کاغذ تولید می‌کنند و همچنین دو کارخانه در یزد وجود دارند که موفق شدند از سنگ آهک، خمیر کاغذ تولید کتتد.

این فعال حوزه کتاب گفت: اگر شرایط اقتصادی و هزینه تولید کاغذ با نگاه تولید داخلی، کاهش پیدا کند، هزینه نشر کتاب نیز کاهش یافته و می‌توان امید این را داشت تا مخاطب با خرید کتاب کاغذی، سرانه مطالعه کتاب را افزایش دهد.

آخرین اخبار

برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟ یائسگی زودرس در بانوان و تدبیر طب سنتی تدابیر طب سنتی برای درمان ناتوانی قوای جنسی «سوران» به افق می‌آید بررسی نهضت احیای واحدهای اقتصادی در «عیار» شبکه افق لاستیک هم کالای سرمایه‌ای شد! اروپایی‌های همیشه بد عهد یاد شهدای حرم شاه چراغ در مستندهای شبکه افق/ باکس‌های مستند افق رنگ و بوی دفاع مقدس می‌‎گیرند تدبیر رهبری محاسبه طراحان اغتشاش را بر هم زد درمان دردهای عضلانی با طب سنتی از نهضت سوادآموزی تا پزشکی! چرا روایت‌ رسانه‌های ضدایرانی باورپذیر می‌شود؟! اهمیت مراقبت از پوست در طب سنتی داستان «ولایت عشق» در افق بیمه‌ای رایگان یا با حداقل قیمت برای همه ایرانی‌ها همراه با شبکه افق به دنبال «گمشده‌ای که پیدا بود» تصویرسازی «قطعه‌ای از بهشت» در شبکه افق «قرار روز شانزدهم» با مردی که حلب آزادی‌اش را مدیون اوست نگاهی متفاوت به جنگ در مستند «سیزده پنجاه و نه» ورزش، بهترین تدبیر برای سلامت انسان وظیفه برخی بانک‌ها تعطیل کردن واحدهای صنعتی است! بررسی چرایی کاهش عرضه و رکود مسکن در تهران انرژی‌زاها مخل زندگی زناشویی و باروری! جریمه‌های دیرکرد تسهیلات بانکی کجا می‌رود؟ درگیری ارمنستان – آذربایجان به ضرر ایران است!

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها