مشاهده خبر

شنبه 13 خرداد 1402
360 درجه

‌فردگرایی در صنعت انیمیشن سازی آمریکا

برنامه 360 درجه روز پنجشنبه، موضوع «فردگرایی در انیمیشن‌ها» را مورد بررسی قرار داد.

3

در این برنامه به یکی از مفاهیم سنگین فلسفی که به صورت پنهان در بطن فیلم‌های انیمیشن گنجانده می شود اشاره شد؛ مبحث فردگرایی از مباحث فلسفی است که به صورت خلاصه و ساده از دیدگاه آن منافع یک فرد نسبت به منافع جامعه و حکومت در ارجحیت قرار دارد.

از اواسط قرن بیستم ساختار و ویژگی‌های یک خانواده اصیل تغییر یافت و ویژگی‌های جدیدی مانند فردگرایی در آن شکل گرفت.

در این برنامه به انیمیشن‌هایی اشاره شد که فردگرایی را به صورت کاملا نامحسوس ترویج می‌دهند.

«شگفت‌انگیزها» محصول سال 2004 و انیمیشن رینگو محصول سال 2011 شرکت‌های پیکسار و دیزنی یکی از بهترین نمونه‌های این مسئله هستند که در آنها درباره علل مخرب فردگرایی در خانواده صحبت شده است.

سال 2022 شرکت دیزنی و پیکسار انیمیشنی با عنوان قرمز شو ساختند که در واقع جزوه کامل فردگرایی است. طرفرداران فردگرایی در صنعت انیمیشن معتقدند که تعهد داشتن به ساختارهای سنتی و قدیمی مانع یشرفت و شکوفایی می شود.

درون مایه این انیمیشن‌ها حاوی دیدگاه‌هایی چون  افتخار به خود، تکیه بر خانواده و سنت‌ها نقطه ضعف نسل جدید، فردیت در حل و فصل مسائل شخصی و عدم مشورت با دیگران است.

اما درباره این سوال که فرد مهم است یا خانواده باید گفت انیمیشنی که در آمریکا و متناسب با شرایط آنجا تولید شده باشد نمی‌تواند پاسخ مناسبی به کودکان ما و شرایط جامعه ما داشته باشد، علاوه بر این بین خواسته‌های فرد، جامعه و خانواده باید تعادل ایجاد شود، اگر بیننده نسبت به این موضوع فردگرایی بر اساس شرایط اجتماعی آن کشور آگاهی داشته باشد، بی شک بهتر می تواند از این انیمیشن‌ها استفاده کند.

آخرین اخبار

لزوم بازنگری در اندیشه و شیوه‌های آموزش عالی فلسطینی‌ها؛ نماینده دنیای اسلام در جنگ تمدنی با غرب عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها