مشاهده خبر

یک شنبه 14 خرداد 1402
360 درجه

مذهب هالیوودی!

در برنامه 360 درجه شبکه افق روز جمعه، موضوع «مذهب در هالیوود» و نمونه فیلم‌های ساخته شده در این موضوع، بررسی و معرفی شد.

1

موضع‌گیری درباره دین و مذهب در هالیوود به صورت واضح مشخص نشده و فیلم‌های مختلفی با دیدگاه‌های متفاوت در این موضوع ساخته شده است اما می‌توان فیلمسازن هالیوودی را براساس فیلم‌های ساخته شده، به 3 گروه تقسیم کرد، فیلمسازان مخالف دین و مذهب، فیلمسازان مدعی بی‌طرفی و فیلمسازان موافق و معتقد به دین و مذهب.

عموما ژانر فرا طبیعی ترسناک نمونه بارز فیلم‌های ضد دین و مذهب است. فیلمسازانی که مخالف دین و مذهبند با دادن رنگ و بوی دینی به این عامل فراطبیعی در فیلم، آن را به عنوان منبع شر و پلیدی معرفی می‌کنند.

معروفترین فیلم این ژانر فیلم «جن گیر» است که در سال 1973 ساخته شد. در این فیلم حمله اصلی به اسلام شده و آن را در قالب شیطانی که قرار است به تمدن غرب تجاوز کند، نشان داده است.

یکی دیگر از فیلم‌های ژانر ماورای ترسناک، مجموعه فیلم‌های احضار است که به دنیای سینمایی احضار معروف شده است و تا به امروز 2 میلیارد دلار در سراسر دنیا به فروش رسیده است؛ این فیلم این بار مسیحیت را نشانه گرفته است.

گروه دیگر فیلمسازان مخالف مذهب، در ژانر واقعگرایانه فیلم تولید می‌کنند و حرف اصلی آنها این است که دین عامل بدبختی بشریت است.

گروه دوم مدعیان بی طرفی به دین و مذهب هستند که در عمل قادر به انکار طرفداری خود نیستند. این  گروه برای بیان اعتقاداتشان نسبت به مفاهیم دین از زبان استعاره و نمادین استفاده می‌کنند و همین  مسئله فیلم‌های آنها را بسیار غنی می‌کند.

یکی از جنجال برانگیزترین فیلم های این گروه، فیلم مادر به کارگردانی و نویسندگی «دارن آرونوفسکی» محصول سال 2017 است و در آن کارگردان اعتقادات خود را با استفاده از نماد و استعاره به بیننده معرفی کرده است.

گروه سوم فیلمسازان، معتقدین به دین و مدافعان از دین و مذهب هستند. یکی از نمونه‌های این گروه فیلم «زندگی پای» محصول سال 2012 و ساخته انگ لی است.

البته در گوشه و کنار هالیوود فیلمسازانی هستند که به صورت مشخص از مسیحیت دفاع می‌کنند، مل گیبسون، کارگردان کاتولیکی معتقد، یکی از این کارگردانان است که در فیلم اخیر او به نام «تپه‌های هکسا» محصول سال 2016 به خوبی اعتقادش را نشان داده است.

 

آخرین اخبار

لزوم بازنگری در اندیشه و شیوه‌های آموزش عالی فلسطینی‌ها؛ نماینده دنیای اسلام در جنگ تمدنی با غرب عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها