مشاهده خبر

شنبه 20 خرداد 1402
360 درجه

کلیشه‌های هالیوودی در موعودگرایی

موعود و منجی در فیلم‌های هالیوودی موضوع برنامه 360 درجه جمعه شب شبکه افق سیما بود.

0

در این برنامه موعودگرایی و منجی در فیلم های هالیوودی براساس فیلم‌های ساخته شده، مورد بررسی قرار گرفت.

وقتی عده زیادی از مردم در طول تاریخ منتظر ظهور یک منجی هستند، هنرمندان هم فیلم‌هایی را با موضوع موعودگرایی تولید می‌کنند که هالیوود این بار هم در رتبه اول قرار دارد.

تصویر منجی در بعضی از فیلم‌های هالیوودی، هیچ قرابتی با تصویری منجی در ادیان مختلف ندارد و گاهی در قالب اسپایدرمن و سوپرمن تصویر سازی شده که فقط برای منافع ملی آمریکا آمده است.

هالیوود در چند دهه گذشته تلاش کرده که تعاریف مختلفی از منجی ارائه بدهد مثلا آبراهام لینکلن که قانون برده‌داری در آمریکا را حذف کرد، در سینمای آمریکا به یک منجی تبدیل شد.

در فیلم‌سازی هالیوود کلیشه‌های ثابتی وجود دارد که در یکی از این کلیشه‌ها منجی اکثرا یک مرد سفید پوست است و کم‌تر دیده شده که از اقلیت‌های نژادی رنگین پوست و یا زن استفاده شود.

البته در سال‌های اخیر با توجه به اوج گرفتن جنبش های فمنیستی و ضد نژادپرستی فیلم های معدودی ساخته شد که شخصیت منجی در آن ها یک زن یا یک رنگین پوست بوده است.

یکی دیگر از کلیشه‌های فیلم‌های موعودگرایانه، جنگ های آخر الزمانی است. یکی از طولانی ترین جنگ ها در سینما، جنگ بین انسان و ماشین در مجموعه فیلمهای ترمیناتور یا نابودگر است. که از سال 1989 قسمت اول این مجموعه شروع شد و قسمت ششم آن تا سال 2019 ادامه داشت.

در بعضی از فیلم های هالیوودی از نشانه های مذهبی استفاده می شود. مثل شخصیت پل اتریدیس در مجموعه فیلم های تل ماسه که از یک مجموعه رمان با همین اسم برگرفته و ساخته شده است. در این رمان نویسنده از عبارات و نشانه هایی از خاورمیانه و اسلام بسیار استفاه کرده است. این اقتباس ها همچنین به سینما هم راه یافته است. از این کتاب 3 فیلم اقتباس شده که آخرین فیلم در سال 2021 به کارگردانی دنی ویلنوف بود. کارگردان تل ماسه با الهام از متن این کتاب، نشانه های مذهبی زیادی را برای منجی بودن پل استفاده کرده است.

آخرین اخبار

لزوم بازنگری در اندیشه و شیوه‌های آموزش عالی فلسطینی‌ها؛ نماینده دنیای اسلام در جنگ تمدنی با غرب عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها