مشاهده خبر

شنبه 10 تیر 1402

آخرالزمان هالیوودی چه شکلی است؟

برنامه 360 درجه با موضوع سینمای پسا آخر الزمانی روز جمعه از شبکه افق پخش شد.

0

علت به آخر رسیدن دنیا در فیلم های آخر الزمانی تقریبا تکراریست و به طور کلی 3 نوع پایان دارند. اولین پایان حمله موجودات فضایی به سیاره زمین، دومین پایان تمام کردن دنیا توسط خود بشر و سومین عامل پایان دنیا در سینمای هالیوود خود طبیعت است که از بشر خسته می شود و علیه او طغیان می کند.

در فیلم های هالیوودی حتی مضامین هم تکراریست .اکثر این فیلم ها یک حرف بیشتر برای گفتن ندارد و آن است که اگر روزی دنیا در خطر نابودی قرار بگیرد؛ یک مرد سفید پوست آمریکایی یا یک گروه آمریکای و یا دولت آمریکا آن را از نابودی نجات می دهد.

رولند امریش تهیه کننده، فیلمنامه نویس و کارگردان آلمانیست که تقریبا تمام فیلم هایش در ژانر فاجعه  و آخرالزمانی است و به همین دلیل لقب استاد فاجعهبه او داده شده است.

فیلم های آخر الزمان امریش دو ویژگی دارند، یک اینکه به شدت از جلوه های ویژه استفاده می کند و دومین ویژگی شعارهای به شدت سیاسی و تبلیغاتی برای آمریکا و دولتش است.

یکی از معروف ترین فیلم های امریش «روز استقلال» محصول سال 1996 است که داستان فیلم درباره حمله موجودات فضایی به سیاره زمین برای دزدیدن منابع آن است که در اوج ناامیدی آمریکایی ها مردم را دور هم جمع می کنند و خیلی اتفاقی در روز 4 ژوئیه که روز استقلال آمریکاست؛ آمریکایی ها به سفینه مادر موجودات فضایی حمله می کنند و نابودش می کنند.

مابقی فیلم های آخر الزمانی هالیوودی با مضامین مذهبی گره خورده اند اما در این فیلم ها خبری از گفته های کتب مقدس مثل قرآن و انجیل و تورات نیست.

یکی از مهم ترین فیلم هایی که با این نگاه ساخته شده است؛ فیلم «کتاب ایلای» محصول سال 2010 است . در این فیلم 30 سال از یک هلوکاست هسته ای گذشته و کل دنیا به یک خرابه غیر قابل سکونت تبدیل شده است و اکثر آدم هایی که در این فیلم هستند بعد از این هلوکاست به دنیا آمده اند و فقط تعداد معدودی از قبل از هلوکاست باقی مانده اند . در این فیلم اکثر آدم ها سواد خواندن و نوشتن ندارند و شخصیت اصلی آن یک پسر سیاهپوست است که ماموریت دارد آخرین کتاب بازمانده انجیل را پیدا کند ولی در این بین یک بازمانده از قبل از هلوکاست می خواهد این کتاب را از او بگیرد و ادعای پیامبری بکند.

فیلم فرزندان انسان محصول سال 2006 به کارگردانی آلفونسو کوارون یکی از قابل بحث ترین فیلم های آخرالزمانی تاریخ آمریکاست. کارگردان فیلم در خلال فیلم حرف از امید می زند و معتقد است حالا که کل دنیا را ناامیدی و بیهودی پر کرده است تنها راه نجات ما این است که ایمانمان را حفظ کنیم و منتظر معجزه باشیم تا در دنیا اتفاق بیوفتد.

به طور کلی فیلم های آخرالزمانی یک هدف بیشتر ندارند و آن این است که یک تلخی بی پایان بهتر است از یک پایان تلخ است. چون وقتی به ته دنیا می رسند دو تفکر بیشتر ندارند یا اینکه بعد از تمام شدن این دنیا چیزی وجود ندارد و ترسناک است یا اینکه وقتی دنیا تمام می شود یک دنیای دیگری شروع می شود.

آخرین اخبار

لزوم بازنگری در اندیشه و شیوه‌های آموزش عالی فلسطینی‌ها؛ نماینده دنیای اسلام در جنگ تمدنی با غرب عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها