مشاهده خبر

یک شنبه 15 مرداد 1402

ژانر جاسوسی بهترین نمایش از حس وطن‌پرستی!

اگرچه ساخت فیلم‌های جاسوسی هزینه‌های زیادی دارد و با مشکلات جدی مواجه است اما هیچ فیلمی به اندازه فیلم‌های جاسوسی نمی‌تواند حس وطن پرستی و دفاع از وطن را ایفا کند.

0

برنامه 360 درجه با موضوع سینمای جاسوسی روز جمعه از شبکه افق پخش شد.

انسان به دلیل علاقه‌ای که به کشف راز و رمزها دارد همواره به دنبال کشف چیز‌های ناشناخته بوده است و همین علاقه او باعث شد تا در قصه‌گویی و بیان امور رازآلود گام بردارد و این قصه‌گویی وارد دنیای سینما و ژانر جاسوسی در سینما به عنوان یکی از قدیمی‌ترین ژانرهای سینمایی شناخته می‌شود. فیلم‌های جاسوسی در هر رده سنی، مخاطب‌های خود را دارند و تقریبا می‌توان گفت که همه مخاطبان در هر رده سنی دست رد به سینه این فیلم‌ها نمی‌زند.

تاریخچه فیلم‌های جاسوسی هالیوود به جنگ جهانی اول باز می‌گردد. یکی از قدیمی‌ترین فیلم‌های این دهه یک فیلم کوتاه هفت دقیقه‌ای است به اسم خطر جاسوسی آلمان بود که در سال 1914 ساخته است. قصه فیلم نیز در درباره خنثی کردن توطئه و جاسوسی المانی‌ها در لندن بود.

در سینمای جاسوسی دو مجموعه فیلم خیلی معروف وجود دارد که اگر با آن آشنا شویم، تقریبا با کل ریزه‌کاری ویژگی‌های سینمای جاسوسی آشنا خواهیم شد. مجموعه اول، مجموعه فیلم‌های جیمز باند است که برای اولین بار در سال 1962 اکران شد و تا کنون 25 فیلم از این مجموعه اکران شده و تقریبا 19 میلیارد دولار فروش داشته است. مجموعه دوم، مجموعه فیلم‌های ماموریت غیر ممکن است که برای اولین بار در سال 1996 اکران شده است.

اولین عامل جذابیت نقش جیمزباند به خالق شخصیت این فیلم یعنی ایلیان فیلیمینگ باز می‌گردد. وی در یک خانواده ثروتمند انگلیسی بود که بعد از جنگ جهانی دوم در سازمان اطلاعات نیروی دریایی بریتانیا استخدام شد و در پست‌های حساسی اطلاعاتی خدمت کرد. بعد از اتمام جنگ جهانی دوم، وی نیز از این سازمان بیرون آمد و کتابی با عنوان کازینو رویال و اولین بار مامور 007 (جیمز باند) در این کتاب آمده است.

یکی از تفاوت‌های اساسی مجموعه فیلم‌های جیمیز باند با ماموریت غیر ممکن در این است که در نقش اول فیلم‌های جیمز باند، فردی مشروب خوار و بدون چارچوب است که در هر قسمت با یک نفر ارتباط دارد و دشمن در این فیلم‌ها، چینی‌ها، عرب‌ها، مسلمان‌ها و ... این در حالی است که در فیلم‌های ماموریت غیر ممکن، نقش اول فردی سالم و چهارچوب مداری است و دشمن در این فیلم‌ها از درون خود امریکا است.

اگرچه ساخت فیلم‌های جاسوسی هزینه‌های زیادی دارد و با مشکلات جدی مواجه است اما هیچ فیلمی به اندازه فیلم‌های جاسوسی نمی‌تواند حس وطن پرستی و دفاع از وطن را ایفا کند.

آخرین اخبار

لزوم بازنگری در اندیشه و شیوه‌های آموزش عالی فلسطینی‌ها؛ نماینده دنیای اسلام در جنگ تمدنی با غرب عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها