مشاهده خبر

شنبه 28 مرداد 1402
وارونگی

زنان در هالیوود

برنامه 360 درجه با موضوع «زنان در هالیوود» جمعه شب از شبکه افق پخش شد.

0

اگر از آدم های مختلف شرق و غرب عالم بپرسید وقتی واژه زن ستیزی می شنوند اولین تصویری که در ذهنشان می آید چیست، جواب خیلی از آنها کشورهای حاشیه خلیج فارس و عرب و ایران و اسلام است؛ یکی از ریشه های این تصاویر کلیشه که در ذهن و مغز چند میلیارد نفر نفوذ کرده است، جایی نیست جز هالیوود.

هالیوود این روزها یکی از نمادهای مبارزه برای حقوق زنان و برابری جنسیتی است. در هالیوود مردها با زن ها برابر هستند. از سال 1915 تا به امروز 15 درصد از فیلم های هالیوود نقش اصلی آن ها زن بوده است.

سال 2013 نیویورک تایمز گزارشی منتشر کرد و براساس آن گزارش از 700 فیلمی که در آن سال ساخته شده بود فقط  در 15 درصد این فیلم ها زن ها نقش اصلی داشتند. عاوه بر این تا سال 2015 ، کارگردانی زن 8 درصد، و نویسندگی 16 درصد، تدوین 21 درصد و تهیه کنندگی 26 درصد و فیلمبرداری 4 درصد بوده است.

سال 2017 آکادمی فیلم نیویورک درباره دستمزد بازیگران زن و مرد گزارشی منتشر کرد که نشان می داد مجموع 10 بازیگر مرد هالیوود روی هم 419 میلیون دلار بوده و این در حالیست که 10 زن بازیگر پردرآمد روی هم 226 میلیون دلار دستمزد گرفته بودند.

این تضادهای جنسیتی در هالیوود آنقدر زیاد بود که در سال 1998 دکتر مارتا لائوزن پژوهشگر و استاد دانشگاه سن دیه گو برای وضعیت زنان هالیوود عبارتی ساخت به نام سقف سلولوئیدی . این سف در واقع یک سقف کاذب پلاسیکی شفاف است و معنی آن این بود که مهم نیست زنان  درهالیوود چقر برای پیشرفت تلاش میکنند چون سر راه یشرفت همه آن ها یک سقف سلولوئیدی است که اجازه نمیدهد از یک جایی به بعد بالاتر بروند.

یکی از رسانه‌های آمریکایی با نام THE WRAP در یک گزارش گفته است که زنان برای استودیوی هالیوود دارای تاریخ مصرف هستند و با سن و زیبایی آنان نسبت مستقیم دارد. بازیگران زن هالیوودی به محض اینکه از یک سنی فراتر می‌روند، دیگر قابل استفاده نیستند و نقش‌های کمتری به آنان داده می‌شود.

در 50 فیلم برتر دنیا تنها یک کارگردان زن وجود دارد و در سال 2019 فیلم کاپتان مارول توانست یک میلیارد دلار بفروشد که البته این فیلم نیز به صورت مشترک با یک بازیگر مرد بوده است.

در سال 2019 فیلمی با نام بام شل ساخته شد که به موضوع تعرض جنسی زنان که بر اساس یک داستان واقعی است، پرداخته بود و از این سال به بعد هالیوود تلاش کرد تا هر سال یک جایزه به زنان فیلم ساز اهدا کند، موضوعی که قبلا سابقه نداشت.

پس از این جریان، نقش اول فیلم‌های اکشن به زنان نیز داده شد که می‌توان به کاپتان مارول و زن شگفت انگیز اشاره کرد.

آخرین اخبار

لزوم بازنگری در اندیشه و شیوه‌های آموزش عالی فلسطینی‌ها؛ نماینده دنیای اسلام در جنگ تمدنی با غرب عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها