مشاهده خبر

یک شنبه 5 شهریور 1402

فناوری و بزه‌کاری!

هرچقدر که ابزار‌های ارتباطی بیشتر می‌شود، بزه‌کاری نیز بیشتر می‌شود. جرایم سایبری یکی از این بزه‌کاری‌ها است.

0

برنامه 360 درجه با موضوع فناوری و بزه‌کاری روز چهارشنبه از شبکه افق پخش شد.

هرچقدر که ابزار‌های ارتباطی بیشتر می‌شود، بزه‌کاری نیز بیشتر می‌شود. جرایم سایبری یکی از این بزه‌کاری‌ها است. جرایم سایبری هدف خاصی ندارند و هر کسی می‌تواند قربانی این بزه‌کاری شود. از افراد معمولی که چندین میلیون پول در حساب دارند تا سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده یا سازمان‌ها و نهادهای مهم هر کشور.

امروزه به این شکل شده است که هرجا در دنیا به دنبال کارهای تروریستی هستند حتما یک گروه سایبری دارند که به آنان کمک کنند به نحوی که تروریسم امروز را نمی‌توان بدون جرایم سایبری در نظر گرفت که کمترین کار آنان شبکه‌سازی با افراد است.

جرایم سایبری از سال‌های قبل وجود داشته است و تنها شکل ظاهری آن تغییر کرده است. بر اساس گزارش‌های ضد سایبری، جرایم سایبری سالانه 445 میلیارد دلار به اقتصاد کشورها آسیب می‌زند. مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در یک گزارشی بیان کرد که در هر سال به اندازه یک درصد تولید ناخالص کشورهای دنیا به خاطر جرایم سایبری از بین می‌رود که مبلغی حدود 600 میلیارد دلار است.

باج‌گیری اینترنتی یکی از جرایمی هست که فرد با نفوذ به سیستم‌های رایانه‌ای اقدام به جمع آوری اطلاعات و فشار به صاحب آن اطلاعات و اخاذی است.

وقتی شبکه‌های اجتماعی به گوشی‌های موبایل اضافه شدند، یک جرم جدید سایبری با نام دزدی هویت اضافه شد. دزدی هویت بیشترین جرم سایبری در آمریکا است زیرا این کار برای یک مجرم سایبری راحت‌ترین کار است.

یکی از معروف‌ترین روش‌های کلاه‌برداری اینترنتی، فیشینگ است. فیشینگ یعنی برای خرید اینترنتی از یک سایت، اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کنید اما در حقیقت باعث هک شدن اطلاعات کارت حساب است که این کار در ایران بسیار رایج است و اکثر این کلاهبرداری‌ها قابل ردیابی نیست.

یکی دیگر از جرایم سایبری، آزار سایبری است که بیشترین قربانی‌های این جرم نیز دختران و زنان است. آزار سایبری تنها جرمی است که مجرم‌های آن همه افراد می‌توانند باشند. حتی یک کامنت توهین آمیز یا پخش چت‌های خصوصی می‌توان فرد را به یک مجرم سایبری تبدیل کرد.

آخرین اخبار

لزوم بازنگری در اندیشه و شیوه‌های آموزش عالی فلسطینی‌ها؛ نماینده دنیای اسلام در جنگ تمدنی با غرب عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها