مشاهده خبر

دو شنبه 20 شهریور 1402

درگیری ارمنستان – آذربایجان به ضرر ایران است!

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: هدف اصلی از این درگیری‌ها نه تنها ارمنستان بلکه جمهوری اسلامی ایران است و آذربایجان به کمک ترکیه، انگلیس و رژیم صهیونیستی به دنبال این است که از طریق این منطقه بتواند به ایران آسیب بزند.

1

برنامه نقش جهان روز یکشنبه با موضوع تحولات سیاسی در منطقه و جهان از شبکه افق پخش شد.

در بخش میز بین‌الملل به موضوع درگیری جنگ آذربایجان و ارمنستان و با حضور مهدی تبریزی، کارشناس مسائل قفقاز به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: بعد از جنگ قره باغ دوم در سال 2020 که جمهوری آذربایجان مناطق اشغال شده خود را از دست ارمنستان آزاد کرد و پس گرفت، شاهد درگیری‌های پراکنده و ادعای سرزمینی آذربایجان با حمایت ترکیه را شاهد هستیم. این ادعاها و تنش‌ها تا الان ادامه داشته است اما آنچه که تا امروز اهمیت داشته است، منطقه قره باغ کوهستانی است. قره باغ کوهستانی منطقه ارمنی نشینی است در داخل خاک آذربایجان که از سوی ارمنستان حمایت می‌شود. حدود سه ماه پیش رییس جمهور ارمنستان تمامیت ارضی آذربایجان که این منطقه قره باغ کوهستانی را نیز شامل می‌شود، به رسمیت شناخت.

تبریزی گفت: ریشه تمام اختلافات در این منطقه، دالان زنگ زور است و هدف نهایی ترکیه و آذربایجان از چالش‌هایی که در منطقه قفقاز جنوبی ایجاد می‌کند، دستیابی به این دالان است که می‌تواند ژئوپلوتیک منطقه را عوض کند و برای ایران بسیار مضر است.

وی افزود: اگر درگیری میان آذربایجان و ارمنستان رخ دهد، نقش میانجی‌گری با روسیه نخواهد بود زیرا پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان فردی کاملا غرب‌گرا است و او بود که دست روسیه را در این منطقه کوتاه کرد و بجای روسیه حتما این بار امریکا نقش میانجی‌گر را بازی خواهد کرد.

مهمان دیگر این برنامه احسان موحدیان، کارشناس مسائل قفقاز بود که توضیحاتی درباره درگیری‌های اخیر در این منطقه توضیحاتی ارائه کرد.

وی گفت: هدف اصلی از این درگیری‌ها نه تنها ارمنستان بلکه جمهوری اسلامی ایران است و آذربایجان به کمک ترکیه، انگلیس و رژیم صهیونیستی به دنبال این است که از طریق این منطقه بتواند به ایران آسیب بزند. ما باید توجه داشته باشیم که الان فضای جنگ روانی است و هرکس که در جنگ روانی قوی‌تر باشد، پیروز خواهد شد.

موحدیان گفت: بانک جهانی که در دادن وام، بسیار سخت گیر است، وقتی در این مقطع زمانی، 35 میلیارد دلار وام می‌دهد، نشان دهنده آن است که این اتفاقات در راستای اهداف آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونستی است و هدفی غیر از این نمی‌توان در نظر گرفت.

وی افزود: ترکیه با مشکلات مالی جدی که دارد و قرض و بدهی 500 میلیارد دلاری و مشکلات داخلی فراوان و شکاف‌های شدید میان مردمی به دنبال راه گریزی است و این وام 35 میلیارد دلاری مرهمی موقت است تا ترکیه نقشی که صهیونیست‌ها برای آنان در منطقه تدارک دیده‌اند را ایفا کنند.

در میز فلسطین به موضوع زندگی سرهنگ یعقوب نیمرودی و با حضور محمدمهدی تقی‌پور، کارشناس مسائل فلسطین به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: یعقوب نیمرودی، یک عراقی الاصل بود که در بیت‌المقدس به دنیا آمد و در ایام جوانی، وارد تشکیلات تروریستی هاگانا می‌شود. بعدها وی به عنوان مسئول ایستگاه اطلاعات اسرائیل در ایران انتخاب می‌شود و سال‌ها در ایران خدمت می‌کرده است.

وی افزود: او دارای شبکه‌های گسترده‌ای در ایران یود و از او به عنوان کسی که سنگ بنای فعالیت‌های جاسوسی، اطلاعاتی، امنیتی و اقتصادی بنا نهاده است، یاد می‌کنند.

بخش دیگر این برنامه و در میز منطقه به موضوع تحرکات امریکا در شروع سوریه از طریق عشایر و با حضور محمدتقی آقایان، کارشناس مسائل غرب آسیا به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: دو گروه در سوریه وجود دارند با نام‌های قسد و شورای نظامی عشایر که حامی اصلی آنان امریکا است و به امریکا تلاش می‌کرد با متهد کردن آنان با یکدیگر علیه محور مقاومتی که در سوریه و عراق تشکیل شده است، اقداماتی کنند اما با اختلافی که بین این دو گروه به وجود آمده است، هدف امریکا شکست خورد.

وی افزود: ما در سوریه سه ضلع شکست خورده داریم، امریکا، ترکیه و رژیم صهیونیستی که تجربه‌های تلخی در این منطقه داشتند. یکی از بازیگران اصلی در سوریه، ترکیه است که با تجهیز حضور 400 هزار نفر سهم قابل توجهی در درگیری‌های سوریه داشته است و به دنبال منافع خود در این کشور است.

آخرین اخبار

پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها