مشاهده خبر

پنج شنبه 23 شهریور 1402

اهمیت مراقبت از پوست در طب سنتی

یک پزشک طب سنتی گفت: چیزی که امروزه مورد توجه واقع می‌شود، تغییر رنگ در ناحیه گردن است، لکه‌ها یا خطوط قهوه‌ای رنگ می‌تواند اثر کبد چرب باشد که حتی ممکن است در سونوگرافی نشان داده نشود.

0

برنامه انارستان با موضوع بهداشت پوست و با حضور دکتر وحید تفضلی، پزشک و متخصص طب سنتی روز سه شنبه از شبکه افق پخش شد.

وی گفت: پوست از نظر طب سنتی و مدرن بزرگ‌ترین عضو از نظر حجم و وزن در بدن است. برای همین تحت تاثیر همه اعضای بدن است و کل بدن را پوشانده است. برخی گمان می‌کنند که مقوله پوست فقط زیبایی است درحالی که بسیاری از بیماری‌ها خود را در پوست نشان می‌دهند. در طب سنتی یکی از علائم شناسی‌ها پوست بوده است. اینکه می‌گویند فردی دموی، سوداوی، بلغمی است از رنگ صورت نشان داده می‌شود و پوست از نظر علامت شناسی بسیار حایز اهمیت است.

وی افزود: ما یک بیماری مدرنی داریم که در شهرنشینی امروزی به وجود می‌آید با نام کبد چرب که آمار آن در جامعه ما بالای هفتاد درصد است و عامل اصلی آن عدم تحرک است و البته تغذیه، سبک زندگی، استرس، خواب نامنظم و حتی کودکان امروزه دچار این بیماری و معضل هستند.

تفضلی گفت: حدودا دو سال است که در محافل علمی درباره اثر کبد چرب و نمایان بودن آن از طریق پوست صحبت می‌کنند و به مردم آموزش می‌دهند که این کبد چرب و مشکلات کبدی از ابتدا قابل تشخیص نیست به راحتی یعنی ممکن است در ابتدا تست کبدی و سونوگرافی هم کسی انجام دهد و چیزی نمایان نباشد ولی آن فرد دچار کبد چرب باشد. ما اگر از ابتدا بتوانیم بیماری کبد چرب را تشخیص دهیم می‌توانیم به سرعت کار درمان را انجام داده ولی چنانچه از ابتدا تشخیص داده نشود، ممکن است حیات فرد را تحت الشعاع قرار دهد. در کشورهای دنیا الان به مردم آموزش می‌دهند که با علائم پوستی تشخیص دهند که چگونه بیماری خود را تشخیص دهند و به پزشک خود کمک کنند. پوست آینه تمام نمای بدن است زیرا مشکلات پوستی با کبد ارتباط دارند.

وی اضافه کرد: پف زیر چشم، یکی از نشانه‌های بیماری کبدی است. کسانی که از خواب بیدار می‌شوند و حتی ممکن است تا مدت‌ها پس از بیداری هم این پف باقی باشد، یک نشانه برای بیماری کبدی است. نشانه دیگر خارش‌های پوستی یا تغییر رنگ‌های پوستی است که می‌تواند از کبد باشد. چیزی که امروزه مورد توجه واقع می‌شود، تغییر رنگ در ناحیه گردن است، لکه‌ها یا خطوط قهوه‌ای رنگ می‌تواند اثر کبد چرب باشد که حتی ممکن است در سونوگرافی نشان داده نشود.

این پزشک طب سنتی افزود: کسانی که به رنگ پوست خود توجه کافی می‌کنند و پوست شفافی دارند بیان می‌کنند که وقتی اجابت مزاج خوب دارند، رنگ پوست آنان تا حدود دو درجه شفاف‌تر می‌شود. وقتی که ما بررسی می‌کنیم روده‌ها را، کاری که روده و معده با هم انجام می‌دهند در یک راستا است. یعنی غذایی که خورده می‌شود جذب و هضم توسط معده صورت می‌گیرد و دفع با دستگاه گوارش انجام می‌شود. روده‌های ما دارای میکروب‌های مفیدی است که کار اساسی آنان این است که ویتامین آ و د را به روده کمک می‌کنند. چنانچه این میکروب‌ها در روده در اثر یبوست شدید یا در اثر مصرف آنتی بیوتیک‌های زیاد ویتامین آ و د به خوبی جذب نمی‌شود و این کمبود ویتامین دی حتی در مردان چقدر زیاد است. مشکلات گوارشی، یبوست‌ها و مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها و داروهای شیمایی باعث می‌شود که این میکروب‌های مفید از بین بروند. حتی ثابت شده است که تغییر این میکروب‌ها باعث چاقی و لاغری می‌شود.

آخرین اخبار

پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها