مشاهده خبر

سه شنبه 28 شهریور 1402

گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد

یک کارشناس رسانه گفت: در اولین بروز میدانی جریان سلطنت طلب در اغتشاشات، مهم‌ترین اتفاق این بود که مردم متوجه شدند که این بتی که رسانه‌های بیگانه از این خاندان ساختند و گفتمان سلطنت طلب به یک سلسله مواضعی منتهی شد که هیچ قرابتی با آنچه که نسل جدید ایران به دنبال آن است، ندارد.

0

برنامه وارونگی با موضوعات سیاسی و اجتماعی و پاسخگویی به شبهات روز، دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اخبار جعلی منتشر شده در 24 ساعت گذشته به این خبرها اشاره شد: علت فوت نیکا شاکرمی و تجاوز به وی در زندان، اعمال محدودیت اینترنت به دلیل سالگرد اغشاشات، کشف ساک حامل مواد منفجره در کرج، حذف یارانه 400 هزار نفر

در بخش شبهه این برنامه به موضوع نقش گروه‌های مختلف مخالف جمهوری اسلامی و با حضور مصطفی انتظاری، کارشناس رسانه به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: جریان سلطنت طلب تا کنون به صورت جدی وارد میدان نشده‌اند و تنها به عنوان یک دکور که نماینده یک تاریخی است، در کنار بوده است و فرصتی برای خودنمایی نداشته‌اند. آنان صبر کردند که با اتکا به نسل جدیدی که وقایع پیش از انقلاب را به یاد نداشتند، بتوانند کاری را پیش ببرند. در چنین وضعیتی و با آینده فروشی متوهمانه و ارائه یک نوستالژی پاک در دوران پهلوی تلاش کردند که در این جابجایی نسلی کم کم خود را بروز دهند.

وی افزود: در اولین بروز میدانی جریان سلطنت طلب در اغتشاشات، مهم‌ترین اتفاق این بود که مردم متوجه شدند که این بتی که رسانه‌های بیگانه از این خاندان ساختند و گفتمان سلطنت طلب به یک سلسله مواضعی منتهی شد که هیچ قرابتی با آنچه که نسل جدید ایران به دنبال آن است، ندارد.

انتظاری گفت: چیزی که جریان سلطنت طلب هرگز نتوانست به آن پاسخ دهد این است که نسبت سلطنت و دموکراسی چیست؟ حتی رهبران اپوزوسیونی که در کنار پهلوی می‌نشستند مدام از او این سوال را می‌پرسیدند که بالاخره شما کجای بازی هستید به نحوی که حتی مجبور شد از جمهوری خواهی صحبت کند.

وی گفت: پهلوی گفتمانی پارادوکسیکال داشت به این نحو که هم از جمهوری دم می‌زد و هم نمی‌خواست که از گفتمان سلطنت بگذرد. من فکر می‌کنم که سلطنت طلب‌ها در چنین پارادکسی گرفتار شدند و مردمی که احساس می‌کردند که جریانی وجود دارد که متفاوت هست، متوجه شدند که این جریان حرف تازه‌ای ندارد و همان حرف‌های گذشته را تکرار می‌کند.

این کارشناس رسانه گفت: من فکر می‌کنم که رضا پهلوی، سرنوشت پدر و پدربزرگ خود را به یاد دارد که دائم به غرب تکیه داشت و او نیز همین مسیر را می‌رود. محمدرضا پهلوی وقتی در مقابل غرب ایستاد و حمایت آمریکا را از دست داد، فرو ریخت و رضا پهلوی این موضوع را به خوبی می‌داند. یکی از دلایلی که رسانه‌های سلطنت طلب امروزه اعتماد به نفس خود را از دست دادند این است که احساس می‌کنند غرب حمایت خود را از آنان برداشته است.

وی افزود: من از بی بی سی به عنوان یک رسانه‌ای که تلاش می‌کند به صورت حرفه‌ای کار کند که بیاید و تریبون یک جریان خاص مانند تجزیه طلب‌ها شود. به نظر من این رسانه پرهیز جدی از این موضوع داشت اما الان که این پروتکل‌های حرفه‌ای خود را کنار گذاشته است نشان می‌دهد که بی بی سی یا دچار شارلاتانیزم شده است یا اینکه باید بپذیریم که برنامه‌ای پشت پرده وجود دارد.

 

آخرین اخبار

لزوم بازنگری در اندیشه و شیوه‌های آموزش عالی فلسطینی‌ها؛ نماینده دنیای اسلام در جنگ تمدنی با غرب عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها