مشاهده خبر

جمعه 31 شهریور 1402

دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟

حجم زیاد اطلاعات موجود در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند برای ما بسیار مضر باشد. اولین ویژگی بمباران اطلاعاتی در شبکه‌های اجتماعی، بدون فایده بودن و نادرست بودن بسیاری از اطلاعات است. اکثر این اطلاعات منبع مشخصی ندارد.

0

برنامه 360 درجه با موضوع اطلاعات نادرست و دروغ‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی از شبکه افق پخش شد.

حجم زیاد اطلاعات موجود در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند برای ما بسیار مضر باشد. اولین ویژگی بمباران اطلاعاتی در شبکه‌های اجتماعی، بدون فایده بودن و نادرست بودن بسیاری از اطلاعات است. اکثر این اطلاعات منبع مشخصی ندارد.

بهترین روش برای در امان بودن از بمباران اطلاعاتی، حذف کردن چیزهای به درد نخور است. اولین قدم برای در امان بودن از اطلاعات نادرست، شناخت آن‌ها است.

اطلاعات موجود در فضای مجازی به دو دسته تقسیم می‌شود: دسته اول اطلاعات نادرست و غلطی که به عنوان واقعیت‌های علمی بیان می‌شوند در حالی که هیچ منبع درستی ندارند. دنیای اینرنت پر از اطلاعات غلط و نادرست است.

دسته دوم اطلاعات مربوط به دروغ‌پردازی‌های رسانه‌ای است که اطلاعات این دسته نیز مانند دسته غلط و نادرست است اما کسانی که در این دسته هستند، می‌دانند که اطلاعاتی که ارائه می‌کنند، غلط و دروغ است و عمدا این اخبار را پخش می‌کنند.

سرعت بالای انتقال اطلاعات، یکی از دلایل دروغ پردازی در فضای مجازی است که با توجه به همین سرعت بالا، کسی وقت کامل برای بررسی صحت اخبار منتشر شده را ندارد.

حوادث اجتماعی و سیاسی بهترین بستر برای تولید خبرهای دروغین است. همزمان با جو مشتنج بعد از این حوادث، حجم دروغ پردازی افزایش می‌یابد. ایجاد شایعه درباره موضوعات ناشناخته نیز مانند حوادث سیاسی و اجتماعی به سرعت پخش می‌شود که از جمله این موضوعات ناشناخته می‌توان به کرونا اشاره کرد.

سوار شدن روی موج خشم و عصبانیت مردم یکی دیگر از راه‌های گسترش خبرهای ساختگی است. همچنین یکی دیگر از راه‌های گسترش اخبار دروغین، استفاده از اینفلوئنسرها است. آنان می‌توانند یکی از راه‌های اثرگذار است.

یکی از اهداف اصلی ساخت اخبار ساختگی، مسائل سیاسی است. نزدیک انتخابات تعداد اخبار جعلی به شدت افزایش می‌یابد تا به واسطه آن گروهی، گروه دیگر را از راه به در کند و در انتخابات پیروز شود. برای این کار از هر ابزاری استفاده می‌شود.

اخبار ساختگی و دروغ اگر کنترل نشود به یک سندروم  دنیای کثیف می‌شود که نمایش بیش از حد خشونت و قتل و ... باعث می‌شود در میان مردم طبیعی شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده، اخبار ساختگی برای دولت‌ها و کشورهای مختلف به حدود 70 دولت رسیده است و گریبان خود صاحبان رسانه را گرفته است.

آخرین اخبار

لزوم بازنگری در اندیشه و شیوه‌های آموزش عالی فلسطینی‌ها؛ نماینده دنیای اسلام در جنگ تمدنی با غرب عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها