مشاهده خبر

شنبه 1 مهر 1402

روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران

برنامه 360 درجه با موضوع تصویر پیامبران و شخصیت‌های مذهبی در سینما روز جمعه از شبکه افق پخش شد.

0

بسیاری از فیلمسازان و کارگردان‌هایی که درباره پیامبران و شخصیت‌های مذهبی و دینی فیلم می‌سازند، اعتقادات مذهبی و برخی حتی اعتقاد به خدا ندارند. قصه زندگی شخصیت‌های الهی و روایات دینی همواره جزو قصه‌های جذاب و خوب است که استقبال خیلی زیادی از آن‌ها می‌شود.

می شود گفت اکثر فیلم‌هایی که در هالیوود ساخته می‌شوند با اعتقاد ما مسلمانان خیلی فاصله دارند چرا که منبع اکثر این فیلم ها کتاب مقدس است. این کتاب در واقع تجمیع اعتقادات مسیحیان، یهودیان، سامری‌ها و چند دین دیگر است.

فیلم آخرین وسوسه های مسیح به کارگردانی مارتین اسکورسیزی در سال 1988 یکی از پرحاشیه‌ترین فیلم‌هاییست که در این حوزه ساخته شده است. مهم‌ترین دلیل این حاشیه‌ها این بود که مارتین اسکورسیزی، یک شخص مذهبی نبود و اعتقادات مذهبی نداشت.

اکثر فیلم‌هایی که در هالیوود ساخته می‌شود به معجزات پیامبران هیچ اشاره‌ای نمی‌کنند چون معتقدند که تبدیل عصا به مار و صحبت کردن با حیوانات و دیگر معجزات، کاملا فانتزی است. اما فیلم‌هایی که در آن به صورت واضح به معجزات پیامبران الهی اشاره کرده است، بسیار انگشت شمارند. یکی از بهترین نمونه‌ها، فیلم 10 فرمان است که در سال 1956 و براساس زندگی حضرت موسی (ع) ساخته شده است.

دیگر ویژگی‌های فیلم‌های هالیوودی این است که پیامبرها در این فیلم‌ها اصلا معصوم نیستتند؛ پیامبران در این فیلم‌ها کاملا خاکستری هستند که هم اشتباه و تردید می‌کنند و گاهی راهشان را گم می‌کنند چون دراین فیلم‌ها خبری از وحی الهی و معجزه نیست.

یکی از تحریف شده‌ترین فیلم‌های هالیوود درباره حضرت نوح (ع) ساخته دارن آرونوفسکی محصول سال 2014 است.

در واقع سال 2014 سال پیامبر دوست شدن هالیوود بود، در همان سال فیلم دیگری بر پرده سینما رفت که بخشی از زندگی حضرت موسی را روایت می کرد. فیلم خروج، خدایان و پادشاهان ساخته ریدلی اسکات بود. داستان فیلم از تبعید حضرت موسی از مصر شروع می شود و قصه بازگشت حضرت موسی به مصر و هدایت قوم اسرائیل برای خروج از مصر را روایت می کند. منبع اقتباس فیلم کتاب صفر خروج است که دومین عنوان از کتاب مقدس است.

کم تحریف‌ترین و پرفروش‌ترین فیلم آمریکایی درباره یک پیامبر الهی که یکی از جنجالی‌ترین فیلمهاست، فیلم «مصائب مسیح» ساخته مل گیبسون و سال 2004 اکران شد. کل فیلم به زبان عبری است و 12 ساعت پایانی زندگی مادی حضرت مسیح را از دستگیری، مصلوب شدن و تا عروج را روایت می کند.

تنها اختلاف بین مسلمان‌ها و مسیحی‌ها درباره فیلم وجود دارد، این است در این فیلم حضرت مسیح اول به صلیب کشیده می‌شود و دفن می شود و بعد از دفن زنده می شود و عروج می کند. اما براساس قرآن و روایات اسلامی، رومی‌ها فردی شبیه به حضرت مسیح را به صلیب می‌کشند و حضرت مسیح قبل از توطئه قتل بصورت جسمانی عروج می‌کند.

آخرین اخبار

لزوم بازنگری در اندیشه و شیوه‌های آموزش عالی فلسطینی‌ها؛ نماینده دنیای اسلام در جنگ تمدنی با غرب عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها