مشاهده خبر

پنج شنبه 6 مهر 1402

دست‌ورزی‌های شفابخش

یک متخصص طب سنتی گفت: اعمال یداوی یا دست‌ورزی‌های طب سنتی یکی از فعالیت‌های اصلی در درمان است که کمک‌کننده بسیار خوبی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها است.

0

برنامه انارستان با موضوع اعمال یداوی به مثابه مهارت و با حضور کامران محلوجی، پژوهشگر طب سنتی روز سه شنبه از شبکه افق پخش شد.

وی گفت: در حوزه اعمال یداوی، چندین کار انجام می‌شود. یکی از این کارها، رفع گرفتگی‌های موجود در بدن است و گره‌های ایجاد شده در بدن برطرف و مواد در بدن به چرخه درآید. یکی دیگر از کارها در اعمال یداوی، توجه طبیعت به عضو است. مثلا اگر کسی زانو درد دارد، سرد است و با ماساژ آن عضو خود را ترمیم می‌کند. تقویت عضو یکی دیگر از کارهایی است که در اعمال یداوی انجام می‌شود و کمک می‌کند که عضو بر اثر آن تقویت می‌کند. نزدیک به 17 الی 18 مورد در اعمال یداوی است که همگی این سه کارکرد را دارند.

محلوجی افزود: یکی از مواردی که کمتر به آن پرداخته شده است، پاشویه است که از حوزه‌های مهم اعمال یداوی به شمار می‌رود. اعمال یداوی یا دست‌ورزی‌های طب سنتی یکی از فعالیت‌های اصلی در درمان است که کمک‌کننده بسیار خوبی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها است.

وی افزود: ماساژ جزء دخالت‌های پزشکی نیست به خاطر همین مطلب، حوزه ماساژ توانسته است موفقیت‌های جدی را به دست بیاورد. ماساژ یکی از موضوعات فرهنگی کشور ما است و می‌تواند یک بخش اقتصادی بسیار زیادی برای کشور داشته باشد.

این پژوهشگر طب سنتی گفت: یکی از ارکان مهم در اعمال یداوی، پاشویه است و کاری که انجام می‌دهد این است که مواد را از اندام فوقانی جسم به پایین جسم می‌کشد. پاشویه بر پایه آب گرم است و ندرتا از آب سرد استفاده می‌شود و اگر بخواهد پاشویه سرد باشد، از ادویه‌هایی که سرد هستند در آب استفاده می‌شود. مثلا سدر در آب گرم اضافه می‌شود و پاشویه انجام می‌شود.

وی افزود: ما مواد مختلفی داریم که هر کدام کارکرد خاصی دارند. برای مثال اگر از سدر و حنا و نمک در آب ولرم استفاده می‌کنند و کسانی که کف پاشون احساس گرگرفتگی دارند، اگر روزانه استفاده شود، حرارت از بین می‌رود. برعکس این موضوع نیز وجود دارد. اگر از نمک و حنا و روغن سیاه دانه در آب ولرم استفاده شود، می‌تواند برای کسانی که پای سردی دارند، بسیار موثر باشد و به گرمی تبدیل شود.

این متخصص طب سنتی گفت: یکی از رایج‌ترین انواع پاشویه، پاشویه آب نمک است که بعد از ده دقیقه می‌تواند بسیار موثر باشد و اگر به همراه ماساژ ساق‌ها هم باشد، تمام خستگی‌های ناشی از کار و فعالیت از بدن خارج می‌شود.

وی افزود: یکی دیگر از چیزهایی که می‌تواند به رفلاکس معده کمک کند، پاشویه با آب گرم است که مداومت بر آن می‌تواند به کاهش رفلاکس معده کمک کند. پاشویه برای انواع و اقسام سردردها نیز موثر است و نیز می‌تواند برای تقویت اعضای بدن کمک کند.

آخرین اخبار

لزوم بازنگری در اندیشه و شیوه‌های آموزش عالی فلسطینی‌ها؛ نماینده دنیای اسلام در جنگ تمدنی با غرب عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها