مشاهده خبر

شنبه 8 مهر 1402

دیپلماسی توییتری!

تاثیر شبکه‌های اجتماعی اینقدر برای سیاست‌مداران مهم و قابل توجه است که چندین واژه مانند دیجیپلماسی که ترکیبی از دیجیتال و دیپلماسی است را وارد ادبیات علوم سیاسی کرده است.

0

برنامه 360 درجه با موضوع دیپلماسی توییتری روز جمعه از شبکه افق پخش شد.

از وقتی مفهوم سلبریتی وارد فرهنگ عمومی مردم شد، احتمال اینکه کسی این افراد را ببیند و با آن‌ها عکس بگیرد زیاد شد اما سیاستمداران و پادشاهان این‌چنین نبودند. با ورود این افراد به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، فاصله بین مردم و سیاست‌مداران و قدرت‌مندان شکسته شد.

در عصر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، مردم دیگر مثل رعایای چندین قرن پیش نبودند و هر چیزی را که می‌دیدند به نقد می‌کشیدند و از طریق همین شبکه‌های اجتماعی، حریم شخصی سیاستمداران نیز به داخل منزل هم کشیده شد.

سیاستمداران از این وضعیت ناراحت نبوده و هر سیاست‌مداری می‌داند اگر از این فرصت استفاده کند تا مستقیم حرف‌های خود را به گوش مردم برساند. اما خطری که می‌تواند برای سیاست‌مداران وجود داشته باشد، افشاگری است که این افراد می‌دانند چگونه با یک خبر بزگ‌تر آن افشاگری را نیز پوشش دهند.

سیاست‌مداران با استفاده از شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده می‌توانند بر مردم اثر بگذارند و جهت‌دهی کنند.

تاثیر شبکه‌های اجتماعی اینقدر برای سیاست‌مداران مهم و قابل توجه است که چندین واژه مانند دیجیپلماسی که ترکیبی از دیجیتال و دیپلماسی است را وارد ادبیات علوم سیاسی کرده است.

دیپلماسی دانشی است که نحوه ارتباط بین سیاستمداران و سران کشورها را بررسی می‌کند و برای آن نظریات و روش‌های جدید ابداع می‌کنند.

دیجیپلماسی نیز به معنای استفاده از فضای دیجیتال در امور سیاسی است که البته یک تعریف ساده نیز دارد و علم ایجاد جنجال و هیاهو توسط سیاست‌مداران در شبکه‌های اجتماعی است.

دیجیپلماسی نیز اصولی دارد از جمله اینکه سیاست‌مداران در یک یا نهایت دو شبکه اجتماعی که عمدتا فیسبوک و توییتر است، فعالیت دارند. از بین فیسبوک و توییتر، سهم توییتر در جهان سیاست بیشتر است و اکثر شخصیت‌های سیاسی دنیا یک صفحه‌ای در این شبکه مجازی دارند.

در حال حاضر توییتر بزرگ‌ترین زمین بازی در دنیای سیاست است و بخاطر اهمیت این شبکه اجتماعی در عالم سیاست، در سال 2011 واژه توییپلماسی ابداع شد. اولین دلیل استفاده سیاست‌مداران از توییتر قدمت این شبکه اجتماعی است و در ابتدا کاربردان حق داشتن در حد 140 کلمه مطلب بنویسند.

در حال حاضر توییتر 450 میلیون کاربر فعال دارد اما بخاطر حضور پررنگ سیاست‌مداران، خبرنگاران، پژوهشگران و ... به توییتر لقب رسانه نخبگان داده‌اند.

توییپلماسی بجای اینکه بتونه صلح را برقرار کند، جنجال به پا کرده است. سال 2014 آمریکایی‌ها یک انقلاب رنگی در اوکراین بر پا کردند و توانستند رهبر آن زمان اوکراین را برکنار و کسی دیگر را به قدرت برسانند.

آخرین اخبار

لزوم بازنگری در اندیشه و شیوه‌های آموزش عالی فلسطینی‌ها؛ نماینده دنیای اسلام در جنگ تمدنی با غرب عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها